Jak przygotować auto do sprzedaży?

Zakup dobrego samochodu za korzystną kwotę nie jest łatwym zadaniem. Jeszcze trudniejszym z kolei jest sprzedaż auta w zadowalającej nas cenie i krótkim czasie. Należy pamiętać jednak, że jest to jak najbardziej możliwe po wykonaniu kilku prostych kroków oraz przygotowaniu używanych samochodów do sprzedaży.

Skup samochodów używanych – przygotowanie auta do sprzedaży

Bez rozróżnienia na fakt, czy sprzedajesz samochód osobie prywatnej czy też chcesz dostarczyć go ma skup aut, musisz pamiętać o jego odpowiednim przygotowaniu. Nie ulega wątpliwości, że ludzie kupują większość produktów przede wszystkim oczami. Z tego względu istotne jest zadbanie o strefę wizualną Twojego pojazdu.

Na początku najlepiej zacząć od uzupełnienia drobnych ubytków w lakierze oraz przeprowadzenia podstawowego detailingu samochodu. Ten etap obejmuje zarówno proces renowacji, jak i dokładnego wyczyszczenia Twojego auta. Co prawda, całość może okazać się czasochłonna, jednak należy pamiętać, że ten proces w znaczny sposób podniesie wartość pojazdu.

Jak przygotować auto do sprzedaży?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na karoserię oraz wszystkie szyby – powinny zostać dobrze umyte oraz wypolerowane. Wyczyszczony lakier można poddać również zabiegowi nabłyszczania specjalnymi kosmetykami do pielęgnacji auta. Najlepszą opcją będzie zlecenie wspomnianego zabiegu specjalistom.

Należy jednak pamiętać, że powłoka lakiernicza to tylko jeden z wielu kroków do sukcesu. Nie można zapomnieć o takich szczegółach, jak mycie i odnawianie felg, progów, nadkoli, a także wszelkich innych zakamarków nadwozia. Istotne jest także odświeżenie wyglądu opon przeznaczonym do tego sprayem. W przypadku części wykonanych z tworzywa sztucznego możliwe jest użycie płynu do plastikowych elementów karoserii.

Pamiętaj także, aby usunąć z samochodu wszelkie ślady korozji. Idealnie nadają się do tego odrdzewiacze na bazie kwasu fosforowego. Nie zapomnij o wypolerowaniu reflektorów samochodu – w nowszych modelach aut klosze wykonane są z tworzywa, które z czasem robi się matowe. Możesz jednak z łatwością przywrócić ich blask dzięki lekkościernej paście do lakieru lub politurze.

Używane samochody – przygotowanie do sprzedaży

Kolejnym niezwykle istotnym etapem jest wyczyszczenie wnętrza auta, ponieważ w dużym stopniu wpływa na decyzję potencjalnego kupca. Im bardziej zadbany będzie środek samochodu, tym lepsze pierwsze wrażenie zrobi na nowym właścicielu. Dodatkowo nie da się ukryć, iż brud w dużej mierze może sugerować, że ogólny stan samochodu jest gorszy niż w rzeczywistości. Dlatego pamiętaj o tym, że zadbane wnętrze stanowi jeden z najważniejszych aspektów skutecznej sprzedaży.

Przygotowanie samochodu do sprzedaży poprzez wyczyszczenie jego wnętrza możliwe jest dzięki wypraniu tapicerki, a także zastosowaniu sprayu do kokpitów oraz innych elementów plastikowych. Niezbędne jest także zadbanie o dywaniki i dokładne odkurzenie całego środka samochodu wraz z bagażnikiem.

Co oczywiste, przygotowując się do sprzedaży samochodu, powinieneś opróżnić wszystkie schowki, kieszenie w drzwiach, a także popielniczki. Konieczne będzie także oczyszczenie bagażnika z zalegających w nim śmieci, wszelkiego rodzaju płynów, narzędzi czy rzeczy osobistych.

Pamiętaj, że w przypadku, w którym na desce rozdzielczej zapalają się kontrolki, powinieneś udać się do fachowca w celu ustalenia przyczyny, np. przekroczonego interwału międzyprzeglądowego czy też przepalenia żarówek. Zwróć szczególną uwagę na kierownicę – to właśnie ten element jest najbardziej eksploatowany przez nas w trakcie jazdy. Jeżeli wygląda na zużytą, zadbaj o jej odświeżenie. W przypadku, w którym obszyta została skórą, możesz śmiało ją polakierować.

Używane samochody – przygotowanie do sprzedaży – podsumowanie

Co oczywiste, w przypadku sprzedaży auta, w żadnym wypadku nie wolno oszukiwać potencjalnego nabywcy. Przekręcanie licznika, zatajenie informacji o wypadkowej przeszłości samochodu bądź fałszowanie dokumentacji serwisowej jest oszustwem, za które grożą konsekwencje karne.

Najnowsze wpisy