Uszkodzenie automatycznej skrzyni biegów – czy warto naprawiać?

uszkodzenie skrzyni biegow

Potocznie mówi się, że sercem samochodu jest jego silnik. Jest w tym bardzo dużo prawdy, bowiem to od jego obecności i sprawności zależy, czy pojazd będzie mógł spełniać swoją podstawową funkcję, czyli transportowanie ludzi, zwierząt czy przedmiotów z jednego miejsca w drugie. Nie da się więc w żaden sposób zmarginalizować roli motoru pod maską, jednak trzeba pamiętać o tym, że oprócz silnika, żeby w ogóle ruszyć z miejsca, potrzebne jest jeszcze wiele innych komponentów.

Wśród nich znajduje się oczywiście skrzynia biegów, dzięki której kierowca zyskuje możliwość zmiany przełożenia, a co za tym idzie – zwiększenie efektywności przekazywania mocy wytwarzanej przez silnik na koła. Zasadę działania skrzyni biegów musi znać każdy kierowca, ponieważ stanowi to absolutną podstawę do kompletu umiejętności prowadzenia samochodu.

Skrzynia biegów – dlaczego jest tak ważna?

Jak już zostało wspomniane – skrzynia biegów także odgrywa ważną rolę w pojeździe. Co prawda jeśli w tym elemencie wystąpiły jakieś uszkodzenia, to w wielu przypadkach takie auto ruszy i  będzie można nim jechać, jednak jest to niekomfortowe – przy wrzucaniu biegów pojazd może “szarpać”, część biegów może w ogóle nie odpowiadać, ale przede wszystkim bardzo ryzykowne – uszkodzona skrzynia może być źródłem wypadku, w którym można stracić zdrowie, a nawet życie.

W przypadku uszkodzeń skrzyni biegów wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co jest dla nich bardziej opłacalne – całkowita wymiana czy naprawa tej, która obecnie znajduje się w pojeździe. Postanowiliśmy więc zebrać informacje na ten temat i umieścić je w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Uszkodzona skrzynia biegów – wymieniać czy naprawiać?

Niezależnie od tego, czy w pojeździe zainstalowana jest manualna, czy automatyczna skrzynia biegów – odpowiedź na pytanie, czy warto ją naprawiać, czy wymienić, jest zależna od wielu czynników. Po pierwsze – należy ustalić stan skrzyni znajdującej się w pojeździe i ocenić rozmiar usterki. Jeżeli nie jest ona zbyt rozległa, a naprawa nie zajmie dużo czasu i nie pochłonie dużych środków, zdecydowanie lepszym wyborem z ekonomicznego punktu widzenia będzie oczywiście naprawa lub regeneracja. Jeśli natomiast uszkodzenia są poważne, a skrzynia całkowicie niesprawna, to warto zastanowić się nad całkowitą wymianą.

Kiedy opłaca się wymienić skrzynię biegów?

Opłacalność wymiany skrzyni biegów, podobnie jak w przypadku naprawy, również zależy od kilku kwestii. Pierwszą z nich jest oczywiście cena. Może zdarzyć się, że całkowita wymiana tego elementu będzie na tyle kosztowna, że przekroczy aktualną wartość pojazdu. W niektórych zastosowano bowiem nietypowe rozwiązania, które charakteryzują się bardzo wysoką ceną, a do tego często dochodzą spore problemy z dostępnością części. Jeśli cena wymiany skrzyni biegów przerasta Twoje możliwości finansowe lub jest nieopłacalna, pozostaje jeszcze jedno wyjście, a jest nim sprzedaż pojazdu na części lub do naprawy.

Gdzie sprzedać samochód z uszkodzoną skrzynią?

Nie ma się co oszukiwać – samochody na części, a w szczególności takie, które mają duży przebieg, są poważnie uszkodzone nie wzbudzają zbyt dużego zainteresowania w serwisach aukcyjnych – chyba że są to bardzo rzadkie lub pożądane modele, do których ciężko zdobyć oryginalne elementy. Wystawienie więc na sprzedaż swojego pojazdu z uszkodzoną skrzynią w zdecydowanej większości przypadków nie jest więc dobrym pomysłem. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług skupu aut używanych, który w zasadzie od ręki odkupi od Ciebie używany samochód.

Jeśli poszukujesz miejsca, w którym bez większych problemów sprzedasz używany pojazd i otrzymasz za niego uczciwą kwotę, to doskonale trafiłeś. Prowadzimy skup samochodów używanych różnych marek, zarówno osobowych, jak i dostawczych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami. Gwarantujemy rzetelną wycenę, indywidualne podejście do klienta oraz szybką finalizację transakcji. Nie zwlekaj dłużej i skontaktuj się z nami już dziś w celu umówienia się na oględziny pojazdu. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Najnowsze wpisy