Wycena samochodów używanych

samochody używane

Jak wycenia się samochód?

  • analizuje się statystyki rocznikowe modelu,
  • wyciągna się średnią ważoną cen,
Najbardziej prostym sposobem jest przeanalizowanie statystyk i wybrać średnią cene dla naszego odpowiedniego modelu. Natomiast sumienna wycena samochodu to już bardziej zawikłana sprawa.

Pierwszym krokiem jest dobre nawiązanie kontaktu. Zawsze podczas sprzedaży to sprzedający uważa, że jego samochód jest najcenniejszy i najlepiej utrzymany. Przed wyceną dobrze jest zatem nabrać trochę dystansu do swojego samochodu. Jedynie taka metoda wyceny samochodu będzie rzetelna i wyłącznie z takim podejściem jest szansa przeprowadzenia szybkiej i udanej transakcji.

Rodzaje samochodów:

1) Auto w idealnym stanie powinno być w pod każdym kątem mechanicznym dobre. Wnętrze musi być jak najbliższe temu jakby wóz wyjechał niedawno z salonu. Wszystkie niedociągnięcia typu ryski jakieś małe wgłębienia w blasze czy odpryski są karygodne. Również opony powinny być dobre i zapewniać wiele sezonów użytkowania.
2)Stan dobry to dopuszczenie paru mniej ważnych usterek mechanicznych czy elektrycznych. Wnętrze powinno być czyste, niemniej jednak jeżeli gdzieś pojawią się otarcia, nic się nie stanie. Nadwozie również może posiadać zadrapania czy wgłębienia, jakie ukazują się w codziennym użytkowaniu. Opony – dopasowane, niekoniecznie nowe.
3) Auto w średniej kondycji to już niższy poziom. Mechaniczne i elektryczne niedociągnięcia są jak najbardziej na miejscu (niemniej jednak bez przesady). Silnik powinien zapalać i pracować równo. Karoseria ma możliwość być porysowana, dopuszczalne są uszkodzenia, którymi powinien zająć się mechanik.

Po dokonaniu oceny stanu samochodu przychodzi czas na wyznaczenie jego ceny. W tym celu najlepiej jest porównać, jak dużo kosztują wozy w podobnym stanie proponowane w okolicy.