Zakup auta to poważna inwestycja, mogąca wiązać się z ryzykiem. Jedną z najważniejszych kwestii, nad którą trzeba się pochylić, jest umowa kupna/sprzedaży samochodu. Co powinna zawierać, a co warto w niej uwzględnić przy okazji? Jakich zapisów należy się wystrzegać?
Te wszystkie szczegóły mogą spędzać sen z powiek wielu kierowcom. W poniższym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące tej transakcji.
Umowa kupna/sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?
Umowa kupna/sprzedaży samochodu jest jednym z najważniejszych dokumentów dotyczących danego pojazdu, jako że określa, kto stanowi jego właściciela. Ponadto powinna być sporządzona w taki sposób, by nie budzić wątpliwości urzędników co do swojej ważności czy wiarygodności.
Możemy skorzystać z gotowych wzorów lub napisać ją samodzielnie – niezależnie od obranej strategii powinniśmy się upewnić, czy zawiera wszystkie niezbędne elementy oraz zabezpiecza interesy obu stron. Przepisy prawa nie określają dokładnie, jak powinna wyglądać, jednak dla dobra zarówno sprzedającego, jak i kupującego warto, by była czytelna, przejrzysta, zrozumiała, a także szczegółowo opisywała kwestie związane z transakcją. W ten sposób zabezpieczamy się na wypadek zaistnienia sporu między stronami.
Zatem – co powinna zawierać umowa kupna/sprzedaży samochodu? Przede wszystkim dane osobowe sprzedawcy i kupca, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania lub zameldowania, a także PESEL oraz numer dowodu osobistego lub innego dokumentu, który potwierdza tożsamość. Co ważne, jeżeli auto należało do więcej niż jednej osoby, na umowie powinny się znaleźć dane wszystkich właścicieli. Jeżeli są one osobami prawnymi, należy wskazać nazwę firmy, jej siedzibę, NIP, REGON, KRS oraz właściwy jej sąd rejonowy. Ponadto trzeba na niej umieścić miejsce i datę transakcji, jej kwotę, a także informacje dotyczące pojazdu – markę, rok produkcji, model, numer rejestracyjny czy numer nadwozia.
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Co warto w niej zawrzeć?
Powyżej odpowiedzieliśmy na pytanie, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży. Są to elementy obowiązkowe, jednak – jak wspomnieliśmy – warto umieścić w niej jak najwięcej informacji dotyczących transakcji na wypadek sporu między stronami. Należy do nich chociażby zapewnienie sprzedającego, że jest właścicielem samochodu, a pojazd nie został obciążony żadnym postępowaniem lub zastawem.
Warto w niej umieścić informacje na temat wszelkich wad, które zauważył kupujący (przed zakupem powinno się dokonać dokładnych oględzin). Nabywca natomiast nigdy nie powinien się zgadzać na zapis stanowiący o ograniczeniu lub wyłączeniu rękojmi.
Dobry pomysł stanowi zawarcie oświadczenia o tym, że pojazd będący przedmiotem transakcji jest bezwypadkowy, a także potwierdzenia, że przekazano wszystkie niezbędne dokumenty oraz kluczyki (należy wskazać ich liczbę). Co więcej, warto, by w umowie kupna-sprzedaży znalazła się deklaracja dotycząca przebiegu. Jeśli zamiast tego podano stan licznika, kupujący powinien mieć świadomość, że mógł on ulec cofnięciu.
Obowiązki sprzedającego i kupującego
Wyjaśniliśmy już, co powinna zawierać umowa kupna/sprzedaży. To jednak nie koniec formalności – każda ze stron musi dopełnić kilku obowiązków. Sprzedający powinien w ciągu 30 dni od daty transakcji zgłosić fakt sprzedania pojazdu do Wydziału Komunikacji, w którym auto było zarejestrowane. Ponadto w ciągu 14 dni musi zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela. Kupujący natomiast ma obowiązek zarejestrowania samochodu w ciągu 30 dni od jego nabycia, zadbać o ciągłość ubezpieczenia, złożyć deklarację PCC-3 i uiścić odpowiedni podatek w ciągu 14 dni.
Dlaczego warto kupić pojazd w skupie samochodów? Warszawa
Kupno auta od osoby prywatnej zawsze wiąże się z ryzykiem. Natomiast udając się do naszego skupu aut w Warszawie, masz pewność, że Twoja umowa będzie klarowna, wyczerpująca i zrozumiała. Dzięki temu zapewniasz sobie pełne zabezpieczenie Twoich interesów. Nasz skup samochodów prowadzony jest w sposób uczciwy oraz transparentny, dlatego zawarcie umowy kupna/sprzedaży przebiega w pełni bezpiecznie i korzystnie dla obu stron.