Kupno samochodu używanego jest ekscytującą sytuacją, która jednocześnie wiąże się ze sporym wydatkiem. Przez to warto zachować szczególną uwagę podczas zakupu, ponieważ nadal przez nieuczciwość sprzedawców czy własną nieuwagę można nabyć pojazd ze sporym defektem, który nie tylko oznacza konieczność pokrycia wysokich kosztów naprawy, ale też stworzy zagrożenie na drodze.
W takim razie jak i gdzie kupić auta używane? Jak sprawdzić je przed zakupem? Zapraszamy do lektury!
Kupowanie auta używanego – na co zwrócić uwagę?
Samochodowy rynek wtórny rządzi się swoimi prawami. Najczęściej to osoby prywatne, których celem jest przede wszystkim zarobek. Niestety, często w wymieniane są głównie zalety pojazdu, natomiast wady są pokrótce opisane w mniej znaczącym fragmencie opisu lub czasami są w ogóle pomijane. Instynkt podpowiada więc zawsze zachować ostrożność i podejrzliwie oceniać każde ogłoszenie. Jeśli poszczególne wydadzą Ci się interesujące, warto zadzwonić do sprzedawcy i dopytać się o dodatkowe, interesujące Cię sprawy, takie jak np. naprawy, wymiany części czy historię wypadkową. Jeśli samochód spełnia Twoje oczekiwania, należy udać się na oględziny, najlepiej z fachowcem pokroju znajomego mechanika.
Auta używane – jak sprawdzić stan pojazdu?
Zanim przejdziesz do oględzin, najpierw sprawdź dokumentację samochodu, na przykład faktury za naprawy, przeglądy etc. Im więcej sprawdzisz, czym lepiej. Możesz też sprawdzić numer VIN pojazdu. Jeśli wszystko się zgadza, przychodzi czas na sprawdzenie stanu auta.
Na samym początku warto sprawdzić, czy elementy karoserii są równo połączone oraz, czy lakier nie posiada dużych odprysków, korozji, zmian w odcieniu. Oczywiście, trzeba pamiętać, że kilku czy kilkunastoletnie auto naturalnie będzie posiadać defekty, jednak nie powinny być szczególnie duże. Istotą tego etapu jest poglądowe określenie, czy właściciel nie ukrywa defektów mogących świadczyć o wypadkowej historii pojazdu. W starym samochodzie bardziej podejrzany jest wręcz idealny stan powłok lakierniczych. Warto zaopatrzyć się również w miernik lakieru.
Następnie warto sprawdzić wnętrze pojazdu, czyli dokładnie ocenić stan foteli, kierownicy czy gałki do zmiany biegów. Jeśli samochód w ogłoszeniu ma przebieg na poziomie 100-150 tys. kilometrów, ale kierownica i elementy dźwigni są popękane, a fotel kierowcy mocno wgnieciony, to zalecamy zrezygnowanie z zakupu, ponieważ może być to znakiem świadczącym o cofnięciu licznika. Kiedy będziesz już w środku auta, możesz także sprawdzić wewnętrzne systemy, czyli np. funkcjonowanie klimatyzacji, brzmienie głośników, działanie elektrycznych szyb etc.
Później zajrzyj pod maskę, przede wszystkim pod kątem ewentualnych wycieków. Silnik nie powinien być przesadnie czysty, ponieważ może to oznaczać, że sprzedawca niedawno umył go, aby zataić wycieki oleju i zachlapania. Sprawdź także poziom oleju. Warto również zajrzeć pod auto. Ważne, żeby podwozie nie było zaatakowane przez rdzę, ponieważ może to później zaowocować problemami z układem wydechowym lub zawieszeniem.
Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy ogumienie jest w dobrym stanie, a także inne elementy eksploatacyjne, takie jak tarcze hamulcowe, klocki czy amortyzatory.
Bardzo istotna jest także jazda próbna, która pozwala określić, czy samochodu np. nie znosi na jedną ze stron, jakie ma faktycznie przyspieszenie, jak działają systemy pokroju ABS czy jak funkcjonują hamulce i amortyzacja. Poza tym samochód musi Ci się prowadzić wygodnie.
Gdzie kupić pewne używane auto i zaoszczędzić swój czas?
Nie wiesz, gdzie kupić auto używane, żeby mieć pewność, że jego stan odpowiada faktycznemu opisowi. Jeśli interesuje Cię prawie nowy pojazd, możesz zadzwonić do salonu danej marki, czy nie posiada modeli poleasingowych na sprzedaż. Zachęcamy jednak przede wszystkim do skorzystania z naszej oferty! Prowadzimy komis samochodów używanych, w którym znajdują się zróżnicowane pojazdy o sprawdzonym stanie.