Samochód nowy czy używany – jaki wybrać

Zakup samochodu to nie lada wyzwanie. Zwykle jest to inwestycja na lata, dlatego przed jej dokonaniem trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jeśli dysponujemy niemałym budżetem, zwykle zadajemy sobie pytanie, czy lepiej kupić samochód nowy czy używany. Udzielenie odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest takie proste. Zarówno auta z salonu, jak i te z drugiej ręki mają swoje plusy oraz minusy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Nowy samochód czy używane auto? Wady i zalety obu opcji

Gdy przychodzi czas na zmianę auta, większość z nas zadaje sobie pytanie, czy wybrać nowy samochód, czy używany. Odpowiedź nie jest jednak oczywista. Wszystko zależy od naszych potrzeb, możliwości finansowych i oczekiwań.

Główną zaletą samochodów z salonu jest oczywiście ich stan. Środek zachwyca czystością, a lakier pozbawiony jest rys i zadrapań. Ponadto kupując nowe auto, nie musimy spodziewać się w najbliższych latach żadnych poważniejszych usterek. A nawet jeśli dojdzie do awarii, zostanie ona szybko usunięta przez serwis gwarancyjny. Dodatkowo wybierając pojazd z salonu, stajemy się posiadaczami nowego modelu, który prezentuje się luksusowo. Zapewnia nam również wyższy komfort jazdy.

Inwestując w nowe auto, również nie musimy przejmować się jego historią. Wiadomo, że im starszy pojazd, tym więcej obaw, iż w poprzednich latach uległ stłuczce lub poważnemu wypadkowi. Ponadto w samochodach mających już swoje lata istnieje dużo większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, często bardzo kosztownych.

Czy zatem można stwierdzić, że zakup nowego auta to znacznie lepsza opcja niż wybór starszego pojazdu? Niekoniecznie. Należy pamiętać, że samochody z salonu szybko tracą na wartości. Podobno nowe auto już po upływie 3 lat jest warte o połowę mniej. Ponadto za cenę nowego pojazdu średniej klasy można kupić starszy samochód z dużo wyższej półki.

Jeśli jednak decydujesz się na auto z drugiej ręki, pamiętaj, że przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży należy dokładnie je sprawdzić. Handlarze często ukrywają niekorzystną przeszłość pojazdu i zaniżają jego przebieg. Ponadto wybierając używany samochód, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami już na początku jego użytkowania. Wydatki nie ograniczają się wyłącznie do ubezpieczenia czy przeglądu, jak w przypadku nowych pojazdów. Zwykle zachodzi także konieczność wymiany filtra paliwa, powietrza, oleju i kabinowego.

Jaki samochód kupić: nowy czy używany?

Jak sam widzisz, niełatwo odpowiedzieć na pytanie: “Jaki samochód kupić – nowy czy używany?”. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Z tego względu przed wyborem konkretnego egzemplarza trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami oraz oczekiwaniami względem pojazdu. Bardzo ważne jest określenie swoich priorytetów.

Jeżeli zależy Ci na aucie prestiżowej marki, wyposażonym w części premium, jednak Twój budżet jest ograniczony, sięgnij po model używany. Jeśli jednak chcesz przede wszystkim, aby auto nie wymagało w najbliższym czasie napraw i zachwycało swoim nieskazitelnym stanem, wybierz pojazd z salonu. Nowe auta są dedykowane również osobom, które nie zamierzają w najbliższych latach zmieniać swojego samochodu. Jeśli jednak nie wiążesz z pojazdem zbyt długiej przyszłości, lubisz często wymieniać auta, nie warto inwestować w model salonowy, gdyż szybko traci swoją wartość.

Samochód używany – czy to rzeczywiście oszczędność?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić samochód nowy, czy używany. Osoby z ograniczonym budżetem zwykle wybierają drugą opcję. Nie dość, że pojazd z drugiej ręki można kupić dużo taniej niż model z salonu, to dodatkowo nie traci on tak szybko na wartości. Ponadto jeśli nie jesteś pierwszym właścicielem auta, masz szansę otrzymać zniżkę na ubezpieczenie. Plusem posiadania starszego samochodu jest również fakt, iż nie musimy się obawiać kradzieży, gdyż złodzieje najczęściej polują na młodsze pojazdy.

Jednak, czy aby na pewno zakup używanego pojazdu to oszczędność? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie będzie dany samochód. Jeśli jego kondycja pozostawia wiele do życzenia, musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami utrzymania. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na zakupie auta, powinniśmy dokładnie sprawdzić je przed podpisaniem umowy. Najlepiej szczególną uwagę zwrócić na przebieg pojazdu, stan lakieru i poprawność numer VIN. Warto kupić używany samochód w komisie cieszącym się dobrymi opiniami, który nie zarabia na niewiedzy swoich klientów.

Nowy samochód – nieopłacalna inwestycja w luksus?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto kupić nowy samochód. Nie da się zaprzeczyć, że stanowi on symbol luksusu i prestiżu. Nie posiada wad, pachnie nowością oraz prezentuje się bardzo ekskluzywnie. Ponadto objęty jest gwarancją producenta, przez co nie trzeba martwić się kosztownymi naprawami.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy warto inwestować w ten luksus. Przecież pojazd za kilka lat znacznie straci na wartości, a jego ubezpieczenie będzie stanowiło spory wydatek. Ponadto nowe auta często bazują na skomplikowanych konstrukcjach, których trwałość pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo po przejechaniu pewnej liczby kilometrów będziemy zmuszeni do wykonania kosztownego przeglądu okresowego, potrzebnego do utrzymania gwarancji. Dużym zmartwieniem jest również fakt, iż nowe auta z salonu często są na celowniku złodziei.

Najnowsze wpisy