Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

Zakup samochodu używanego to obecnie jeden z najprostszych, a zarazem najlepszych sposobów na pozyskanie nowego środka transportu. Nic nie trwa wiecznie, tak samo, jak żywotność auta. Nie da się więc korzystać wyłącznie z jednego pojazdu przez cały czas – w pewnym momencie zwykle zachodzi konieczność zmiany.

Na zakupie jednak się nie kończy, ponieważ jako nowy właściciel musisz jeszcze postarać się o skontrolowanie najważniejszych kwestii dotyczących pojazdu. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone? Pomożemy Ci w zrozumieniu tego, jak powinien przebiegać proces zbadania nowo nabytego pojazdu pod tym względem.

Jak sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie? Niezbędne kroki po zakupie pojazdu

Gdy w życiu przychodzi czas na zmiany, konieczne może okazać się skorzystanie z nowej oferty dotyczącej zakupu samochodu. Używane pojazdy są zdecydowanie przystępniejsze cenowo, co zwiększa możliwości każdego odpowiedzialnego właściciela.

Jeśli niedawno dokonałeś zakupu auta z drugiej ręki, to z pewnością wiesz, jaka jest różnica między taką transakcją a nabyciem nowego samochodu z salonu, szczególnie pod względem finansowym. Rzeczywiście to ogromna zmiana, dlatego podwójnie cieszy sukces ze sfinalizowanej transakcji.

Należy jednak pamiętać, że sam moment zakupu nie kończy jeszcze wszystkich starań dotyczących wdrożenia swojego nowego nabytku do codziennego użytku. Musisz jeszcze wiedzieć, jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. To jedno z najważniejszych zadań kierowcy, choć niestety wiele osób o nim zapomina.

Aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności z tym związanych, najlepiej przyjąć, że sprawdzenie ubezpieczenia jest tak samo ważne, jak przerejestrowanie auta. Każdy właściciel samochodu wie, że tuż po zakupie ciąży na nim szereg obowiązków formalnych. Sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu zdecydowanie zalicza się do tej grupy.

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone? Kilka prostych kroków

Sprawowanie odpowiedniej kontroli nad stanem technicznym pojazdu oraz kwestiami formalnymi jest obowiązkiem każdego właściciela. Jednocześnie można się domyślać, że takie zadanie jest obciążające pod względem czasu. Dlatego warto w miarę możliwości korzystać z najbardziej intuicyjnych rozwiązań, dzięki którym da się z łatwością dokonać pewnych kontroli.

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone, zdecydowanie możesz zacząć od najłatwiejszego kroku. To skontaktowanie się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Po zapoznaniu się ze sprawą pracownicy będą w stanie udzielić Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat polisy obejmującej pojazd oraz ewentualnej daty zakończenia jej obowiązywania.

To zdecydowanie najprostsza metoda rozpoznania sytuacji przy jednoczesnej gwarancji, że podane informacje są zgodne z prawdą. Obsługa specjalistów pracujących w towarzystwie ubezpieczeniowym jest w pełni profesjonalna.

Jak sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie? UFG 

Sprawdzanie ubezpieczenia przydaje się nie tylko przy zakupie używanego pojazdu. Kwestie z tym związane oczywiście stają się najważniejsze w kryzysowych sytuacjach, kiedy to pojawia się faktyczna potrzeba skorzystania ze środków wypłacanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zastanawiając się, jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone po nr rejestracyjnym, należy pamiętać o działalności UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja powołana do działania w 1990 roku. Jej podstawowym zadaniem jest wypłacania odszkodowań w odniesieniu do obowiązkowego ubezpieczenia OC w sytuacjach, w których nie dało się pozyskać tych środków z polisy sprawcy. Może to oznaczać, że sprawca wypadku nie wykupił OC lub też nie został zidentyfikowany.

Ważną informacją jest to, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi interesującą bazę danych, czyli posiada zbiór informacji o sprzedanych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC. Daje to szerokie możliwości sprawdzania polisy danego pojazdu bez wychodzenia z domu.

Weryfikacja danych w kilku prostych krokach – jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone po nr rejestracyjnym?

Choć sprawdzanie polisy ubezpieczeniowej wydaje się skomplikowanym zadaniem, to w dobie rozwoju nowych technologii wcale takie nie jest. Wszystkie urzędy oraz towarzystwa ubezpieczeniowe mają za zadanie ułatwić cały proces zdobywania potrzebnych danych, tak aby kierowcy zawsze mieli je na wyciągnięcie ręki.

Podobnie dzieje się w takiej kwestii, jak sprawdzenie, czy auto jest ubezpieczone po nr rejestracyjnym. Można to w wygodny sposób zrobić na stronie wspomnianego wcześniej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Na dedykowanej stronie www.ufg.pl należy wybrać sekcję „Sprawdź OC dla pojazdu”, a następnie w polu wyszukiwania wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. Jeśli chcesz przeanalizować ubezpieczenie w odniesieniu do zdarzenia drogowego, możesz także podać dzień i kraj, w którym miało ono miejsce.

Ostatnim krokiem jest wpisanie niezbędnego kodu weryfikacyjnego. W taki sposób można dostać się do najważniejszych informacji na temat polisy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ważne dane – jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Po przejściu wszystkich kroków weryfikacyjnych oraz uzupełnieniu najważniejszych informacji na temat numeru rejestracyjnego pojazdu, czasu i miejsca zdarzenia można przejść do podsumowania danych.

Na stronie UFG znajdziesz informacje dotyczące ważności wykupionej polisy OC, a także poznasz termin, w którym ubezpieczenie wygaśnie. Pozyskasz również numer aktualnej polisy, co może przydać się na drodze dalszego postępowania – szczególnie w sprawach związanych ze zdarzeniem drogowym. Inne ważne informacje znajdujące się na stronie UFG to marka i model samochodu, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiadającego za polisę oraz jej adres.

Korzystając z informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, da się zweryfikować ważność zarówno własnej polisy (w tym terminu jej wygaśnięcia), jak i ubezpieczenia innego pojazdu. Wszystko to bez wychodzenia z domu.

Najnowsze wpisy