Jak sprawdzić, czy licznik w aucie był cofany i co grozi za taką praktykę nieuczciwemu sprzedawcy?

Faktyczny stan licznika samochodu może dostarczyć nam szereg kluczowych informacji dotyczących używanego modelu. Jednak na rynku niejednokrotnie możemy zetknąć się z nieuczciwymi sprzedawcami, stosującymi niedozwolone praktyki, takie jak cofanie licznika w pojeździe. Jak sprawdzić, czy licznik w aucie był cofany i co grozi za taką praktykę nieuczciwemu sprzedawcy?

Cofnięty licznik – jak sprawdzić? Praktyczne wskazówki

Przebieg to jedna z kluczowych informacji dotyczących auta. Ma on ogromne znaczenie, ponieważ w dużej mierze świadczy o stopniu i intensywności eksploatacji pojazdu. Dlatego przed zakupem używanego samochodu powinniśmy dokładnie sprawdzić wszelkie elementy, by nie zainwestować w pojazd, który w krótkim czasie ulegnie poważnym i kosztownym awariom. Niestety mimo tego, iż cofanie licznika jest nieuczciwą i zakazaną czynnością, to nadal niektórzy sprzedawcy się na nią decydują. Zatem, jak sprawdzić, czy licznik był cofnięty?

Istnieje kilka sposób pozwalających nam na sprawdzenie, czy licznik w pojeździe został cofnięty. Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy starannie sprawdzić stan wnętrza auta. Jeśli tapicerka, krążek zmiany biegów czy pedały są mocno wytarte, może wskazywać to na duży przebieg. Warto, abyśmy również z dokładnością przyjrzeli się wszelkim widocznym śladom znajdującym się na liczniku analogowym. Wszelkie zadrapania i uszkodzenia, a także zużyte śruby mocujące mogą świadczyć o jakichkolwiek manipulacjach przy liczniku. 

W przypadku, kiedy auto zostało wyposażone w licznik elektroniczny, możemy również sprawdzić jego wskazania. To zadanie dla profesjonalistów ze stacji kontroli pojazdów, którzy dysponują odpowiednimi urządzeniami. 

Co grozi za cofanie licznika? Dlaczego nie warto się decydować na taki proceder?

Według obowiązujących od 1 stycznia 2020 roku przepisów policja w trakcie kontroli drogowej może sprawdzić stan licznika. Powinniśmy mieć świadomość tego, że za taki proceder grozi nawet kara pozbawienia wolności, ponieważ takie działanie jest traktowane jako przestępstwo. Groźba więzienia jest skutecznym odstraszeniem, jednak jeśli funkcjonariusze policji wykryją cofnięcie podczas kontroli na drodze, a nie przy sprzedaży, to zmniejsza się waga przestępstwa. W takiej sytuacji grozi kara grzywny, ale również ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat. 

Sprzedaż pojazdu – do kogo się zgłosić?

Wiadomo już, jak sprawdzić, czy licznik w samochodzie był cofnięty, jednak kolejną ważną kwestią jest sprzedaż pojazdu. Decydując się na zbycie samochodu, dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z pracownikami naszej firmy. Dołożymy wszelkich starań, by transakcja przebiegła w sprawny i szybki sposób, a wszelkie informacje były klarowne dla klienta. 

Tworzymy profesjonalny skup samochodów za gotówkę, a wybierając naszą firmę, klient nie musi obawiać się o żadne formalności, ponieważ załatwiamy je na miejscu. Zajmujemy się wszelkimi dokumentami i sporządzamy umowę kupna-sprzedaży, a nasi pracownicy zapewniają kompetentną obsługę wyróżniającą się najwyższymi standardami. 

Dlaczego warto sprzedać samochód w skupie?

Sprzedaż samochodu wiąże się z szeregiem kwestii, którymi powinniśmy się zająć, by wszystko przebiegło w sprawny sposób. Jednak niejednokrotnie poszukiwania odpowiedniego nabywcy mogą okazać się żmudne i czasochłonne. Wybór rzetelnego skupu pojazdów jest gwarancją szybkiego przebiegu transakcji, a także uzyskania gotówki od ręki. 

Co więcej, decydując się na zbycie auta w zaufanym skupie, zyskujemy pewność, że wszelkie czynności będą wykonane w uczciwy sposób, a my nie będziemy musieli obawiać się o zawarcie umowy z nieodpowiednią osobą. Specjalista ze skupu z dokładnością dokona oględzin stanu pojazdu, a także zaproponuje satysfakcjonującą cenę. 

Dlaczego liczniki w samochodach są cofane?

Cofanie liczników to zakazany, nieuczciwy proceder, którego nie możemy stosować. Zawyżenie w ten sposób wartości pojazdu jest niedozwolone, dlatego warto, abyśmy zadbali o szczerość, decydując się na zbycie pojazdu w zaufanym skupie auta za uczciwą i adekwatną do jego stanu cenę. 

Czy można sprzedaż auto z cofniętym licznikiem? 

Sprzedaż auta z cofniętym licznikiem jest możliwa, jednak musimy o tym poinformować każdą zainteresowaną jego kupnem osobę. W przeciwnym razie dopuszczamy się przestępstwa. 

Jak sprawdzić, czy licznik jest cofnięty? Podsumowanie

Wbrew pozorom sprawdzenie, czy licznik nie został cofnięty, nie należy do nadmiernie skomplikowanych czynności. W pierwszej kolejności powinniśmy dokonać dokładnych oględzin auta, a mianowicie sprawdzić stan jego wnętrza, przyjrzeć się pedałom czy tapicerce. Liczne przetarcia i uszkodzenia na ich powierzchni mogą świadczyć o manewrowaniu przy liczniku, dlatego nie możemy ich bagatelizować. 

Co więcej, od stycznia 2014 roku w trakcie badania technicznego samochodu diagnosta ma obowiązek zapisywania jego przebiegu w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest ona dostępna dla wszystkich, dzięki czemu mając podstawowe informacje o aucie, możemy bez większych trudności sprawdzić tak ważne dane. Jedyne, czego potrzebujemy, to numer rejestracyjny pojazdu, data jego pierwszej rejestracji oraz numer VIN. 

Przy sprawdzeniu przebiegu auta możemy także skorzystać z pomocy Autoryzowanej Sieci Obsługi danej marki. Przeprowadzane w niej przeglądy samochodu obejmują również zapisanie stanu licznika. Jednak w tym przypadku za dostęp do bazy ASO musimy zapłacić, jednak to jeden ze najlepszych sposobów na sprawdzenie tego, czy licznik w danym pojeździe nie był cofany.

Najnowsze wpisy