Na co uważać wybierając skup aut? Jak nie dać się oszukać?

Rynek samochodowy w naszym kraju przez ostatnie dwadzieścia lat rozrósł się do niesamowitych rozmiarów. Mamy dziś dostęp zarówno do nowych, jak i używanych pojazdów wielu marek z całego świata. Ze względu na wzrastający popyt i podaż, wiele osób zdecydowało się na rozpoczęcie własnej działalności w tej sferze. Pojawiło się więc wiele miejsc, które zajmują się odkupywaniem aut klientów, a następnie sprzedawaniem ich dalej. Skupy aut działały już co prawda wcześniej, jednak teraz jest ich na motoryzacyjnej mapie Polski zdecydowanie więcej.

Jak w każdym biznesie, tutaj również istnieje podział na uczciwych handlowców, którzy zaproponują sprzedającemu odpowiednią cenę, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, takie jak stan ogólny pojazdu, jego markę, model, pojemność silnika czy przebieg oraz takich, którzy zrobią wszystko, aby zapłacić klientowi możliwie jak najmniej. Jest to proceder rozwinięty do tego stopnia, że nawet osoby, które miały do czynienia wcześniej ze skupami aut, mogą mieć problem z rozróżnieniem tego, czy są one traktowane uczciwie, czy może handlarz próbuje ich oszukać. Z tego względu postanowiliśmy przygotować poniższy poradnik, w którym umieściliśmy wartościowe informacje dotyczące tego, jak nie dać się oszukać podczas sprzedaży auta, i na co uważać przy wyborze skupu aut. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Skup aut – co to za miejsce?

Główną różnicą między np. komisem lub portalem ogłoszeniowym jest to, że na skupie wartość pojazdu określana jest od razu, a klient, (jeżeli zgodzi się sfinalizować transakcję) pieniądze otrzymuje niemal od razu. Handlarze pracujący w takich miejscach następnie przejmują pojazd, dokonują w nim ewentualnych napraw lub poprawek i wystawiają na sprzedaż, lub zachowują dla siebie jako samochody prywatne.

Kiedy warto skorzystać z usług skupu aut?

Powodów, dla których wiele osób korzysta z usług skupów aut, jest wiele. Głównym z nich jest maksymalne ograniczenie formalności i czasu potrzebnego na sprzedaż swojego pojazdu. Zarówno w komisie, jak i w przypadku wystawienia ogłoszeń na portalach aukcyjnych możemy liczyć co prawda na nieco większy zarobek, jednak wiąże się to z dużo większą ilością czasu, który będziemy musieli poświęcić na cały ten proces. Wielu osobom nie pasuje takie rozwiązanie, często też potrzebują one gotówki w zasadzie na już, dlatego też decydują się na sprzedaż w skupie.

Skup może też być swego rodzaju deską ratunku w sytuacji, kiedy kilkukrotnie wystawiliśmy już nasze auto na sprzedaż samodzielnie, jednak nikt nie był zainteresowany zakupem. Wtedy to właśnie w takim miejscu możesz szybko i sprawnie się go pozbyć.

Skup samochodów – na co uważać?

Podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy skup, w którym planujemy sprzedać nasz pojazd, jest oficjalnie zarejestrowaną działalnością gospodarczą, czy też może prowadzi go nieuczciwy handlarz pracujący na czarno. Trzeba też zwrócić uwagę na stan i wygląd dokumentu tożsamości osoby, której sprzedajemy lub od której kupujemy samochód. Jeżeli nie można zweryfikować jego autentyczności, to jest to znak, że mamy do czynienia z oszustem.

Handlarze stosują różnego rodzaju triki, które umożliwiają im wypłacenie mniejszej ilości pieniędzy sprzedającemu lub sprzedanie nie do końca sprawnego pojazdu osobie kupującej. Pierwszą sztuczką, którą z łatwością jednak można ominąć, są tzw. zaliczki. Nigdy nie należy wpłacać żadnych pieniędzy sprzedającemu przed oględzinami lub podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Może się bowiem okazać, że pojazd, który chcieliśmy nabyć, jest w dużo gorszym stanie, niż myśleliśmy. Kolejnym trikiem jest wywieranie presji na kupującym, informując go, że trzeba się szybko decydować, bo są jeszcze inni oczekujący klienci, którzy też chcą kupić dany pojazd. Z tą sztuczką często łączona jest inna, czyli utrudnianie oględzin pojazdu – żeby przypadkiem nie wyszło podczas nich, że pojazd jest uszkodzony.

Najnowsze wpisy