Samochód firmowy stanowi ważny zakup, który wykorzystywany jest do sprawnego działania przedsiębiorstwa. Zwykle zostaje wprowadzony do ewidencji środków trwałych, co czyni go składnikiem majątku firmowego. To ważna kwestia, która ma znaczenie w momencie sprzedaży pojazdu. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji wymagane jest odprowadzenie od całej transakcji podatku VAT w wysokości 23% oraz podatku dochodowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprzedać samochód firmowy, zapraszamy Cię do przeczytania dalszej części artykułu.
Samochód firmowy – sprzedaż
Zastanawiasz się, jak najlepiej sprzedać samochód firmowy i czy jest to możliwe? Odpowiedź nie będzie zaskakująca – oczywiście, że istnieje ewentualność sprzedaży pojazdu firmowego. Wiąże się to jednak z uiszczeniem stosownych podatków. Taka konieczność jest wynikiem wprowadzenia auta do majątku przedsiębiorstwa, a tym samym wygenerowania zysku dla firmy. Wysokość podatku dochodowego uzależniona jest od amortyzacji auta. Jeśli pojazd nie został zamortyzowany, a sprzedaż ma miejsce w jej trakcie, do naszych kosztów możemy wliczyć konkretną część określoną na podstawie wartości początkowej samochodu. W przypadku w pełni zamortyzowanego pojazdu musimy zapłacić podatek od rzeczywistej kwoty jego sprzedaży.
Jak sprzedać auto firmowe?
Jeśli zastanawiamy się nad sprzedażą samochodu firmowego, musimy pamiętać o zapłacie określonych należności. Jak już wiemy, jedna z nich to podatek dochodowy, którego wysokość uzależniona jest od rzeczywistej ceny sprzedaży lub od ceny netto pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne. Istnieje także możliwość wycofania pojazdu z majątku firmy, co jest równoznaczne z zaprzestaniem generowania przez niego kosztów. Jednak jeśli chcemy zostać zwolnieni z zapłaty podatku, powinno minąć co najmniej 6 lat, ponieważ w innym wypadku nie możemy liczyć na uniknięcie opodatkowania. Ponadto jeśli jesteśmy czynnymi podatnikami VAT, nie możemy zapominać o uiszczeniu także kwoty w wysokości 23%. Powinniśmy również pamiętać, że decydując się na sprzedaż samochodu przed upływem 5 lat od zakupu, następuje konieczność przeprowadzenia korekty podatku. W zależności od przysługującego nam pełnego bądź ograniczonego odliczenia możemy skorygować podatek VAT na plus lub na minus. W firmach stroną formalną zajmuje się biuro rachunkowe albo zatrudniona przez nas księgowa, która zna się na wszystkich przepisach i wie, jak w takich sytuacjach należy postępować. Dzięki temu zyskujemy komfort posiadania wszystkich potrzebnych informacji do sprzedaży samochodu firmowego.
Samochód firmowy – gdzie sprzedać?
Istnieje kilka sposobów na sprzedaż auta firmowego, jednak nie wszystkie cechują się tak samo wysoką skutecznością. Jedno z nich to wystawienie samochodu na portalu ogłoszeniowym. Niestety, rzadko kiedy zdarza się, że prywatna osoba decyduje się kupić taki pojazd, mimo dobrze zrobionych zdjęć oraz zachęcającego opisu. Dlatego w przypadku, gdy zależy nam na szybkiej i skutecznej sprzedaży samochodu firmowego, warto rozważyć skonsultowanie się z profesjonalnym skupem pojazdów. Autoskup.warszawa.pl to jedno z takich miejsc. Nasi pracownicy posiadają doświadczenie i dbają o wysoki standard obsługi, a firma wyróżnia się dobrymi opiniami. Dodatkowy czynnik to szybkość przeprowadzania transakcji, która jest szczególnie kluczowa, ponieważ obu stronom zależy na czasie. Osoby należące do naszego zespołu najpierw przeprowadzają fachową wycenę samochodu firmowego. Dbamy o klientów, dlatego mogą liczyć z naszej strony na uczciwość w szacowaniu kwoty, jaką trzeba zapłacić za auto.
Jeśli posiadasz firmowe auto, które czas przekazać innemu właścicielowi, skontaktuj się z nami. Zapoznaj nas z historią i cechami Twojego samochodu, a my rzetelnie go wycenimy oraz doprowadzimy do jak najszybszej finalizacji transakcji, która będzie satysfakcjonująca dla obu stron. Zgłoś się do nas, by na własnej skórze przekonać się o sile doświadczenia będącego skutkiem wieloletniej pracy z samochodami różnych marek.