Spis treści
Sprzedaż auta to popularna praktyka, mająca na celu głównie zarobienie dodatkowych pieniędzy. Gdy samochód nie jest już przez dotychczasowego właściciela użytkowany, to również dobry sposób na pozbycie się problemu – tym samym da się zrobić miejsce na nowy pojazd, jeśli planujemy jego zakup.
Nie zawsze transakcja musi odbywać się na rynku krajowym. Duża część właścicieli zastanawia się nad sprzedażą samochodu obcokrajowcowi. Jak jej dokonać, aby działać zgodnie z prawem obu państw? Poniżej kilka podpowiedzi dotyczących tego niestandardowego wariantu zbycia auta.
Sprzedaż auta obcokrajowcowi – jak to wygląda?
Na samą sprzedaż samochodu można zdecydować się z różnych powodów. Czasem jest to motywowane po prostu chęcią zmiany. W dzisiejszych czasach przyjęło się, że jeden samochód użytkujemy średnio kilka lat, następnie dając mu nowe życie i pozyskując inny egzemplarz.
Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że jest to również wyjście najbardziej ekonomiczne. Podczas stosunkowo krótkiego okresu użytkowania auto dramatycznie nie traci na wartości, a zatem można je zbyć na dobrych warunkach. Podobna zasada dotyczy tego, jak sprzedać samochód obcokrajowcowi. Przy dobrym przygotowaniu do całej transakcji zdecydowanie da się wynegocjować optymalne warunki.
Jak sprzedać samochód obcokrajowcowi i kiedy się na to zdecydować?
Istnieje kilka powodów, dla których sprzedaż auta osobie z zagranicy może okazać się najlepszym wyjściem. Często nie ma czasu na dokonywanie takiej transakcji na rynku krajowym, szczególnie jeśli nie spotykamy się z dostatecznie dużym zainteresowaniem.
W przypadku wystąpienia podobnych trudności dobrą praktyką jest wystawienie swojej oferty również na rynek zagraniczny, co znacznie zwiększa możliwości dotarcia do klientów. Taka strategia polecana jest szczególnie w przypadku planowanego wyjazdu poza Polskę. Właśnie wtedy nie można zbyt wiele czasu marnować na znalezienie nowego właściciela samochodu. Oczywiście wyjazd na dłuższy czas sprawia, że w ramach sprzedaży można zarówno pozbyć się niepotrzebnego środka transportu, jak i pozyskać dodatkowe środki finansowe, które z pewnością się przydadzą.
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – jak sprzedać, korzystając z okazji?
Brak zainteresowania na rynku krajowym nie musi od razu oznaczać konieczności rezygnacji z całego planu sprzedaży. Stosunkowo często zdarza się, że za granicą obserwuje się dużo większe zapotrzebowanie na dany model samochodu. Dlatego też warto podjąć odpowiednie kroki w celu zaplanowania sprzedaży.
W niektórych przypadkach sprzedaż zagraniczna jest wręcz jedynym wyjściem, gdy mamy do czynienia np. z samochodem z kierownicą po lewej stronie. W takiej sytuacji właściwie najlepszą opcją staje się zainteresowanie rynkiem w krajach, w którym obowiązuje ruch lewostronny.
Zastanawiając się, jak sprzedać auto obcokrajowcowi, nie sposób nie wspomnieć również o możliwej korzystnej konwersji walutowej. Sprzedając na nieco mniej popularnym rynku z dobrym stosunkiem w zakresie wymiany złotego, na samochodzie można szczególnie dobrze zarobić. Wymaga to jednak dokładnego zorientowania się w sytuacji panującej na danym obszarze.
Poszukiwania nowego właściciela – jak sprzedać samochód obcokrajowcowi?
Niektóre elementy sprzedaży samochodu pozostają takie same, mimo że zmienia się docelowy rynek. Zanim rozpoczniemy oficjalne dopełnianie wszystkich formalności, musimy oczywiście zająć się poszukiwaniami nowego właściciela pojazdu. W odniesieniu do tego wymagania dobrze jest skorzystać z profesjonalnej pomocy pośrednika. Taki specjalista nie dość, że będzie w stanie wyjaśnić wszelkie niejasne kwestie, to jeszcze dysponuje odpowiednią wiedzą w zakresie skutecznej sprzedaży samochodów na rynku zagranicznym.
Działaniem wspomagającym może być umieszczenie oferty na popularnym za granicą portalu ogłoszeniowym. W takiej sytuacji odpowiednio dużo uwagi należy poświęcić przygotowaniu ogłoszenia. Zdecydowanie najważniejsze są zdjęcia – powinny być wyraźne i jasne. Samochód należy pokazać na zewnątrz oraz wewnątrz. W razie występowania jakichkolwiek ubytków technicznych sprzedawca powinien pokazać je na udostępnianych fotografiach.
Sprzedaż auta obcokrajowcowi – jak przygotować niezbędne dokumenty?
Sprzedaży auta nie można dokonać bez przygotowania odpowiednich dokumentów. Proces ten w przypadku chęci zbycia pojazdu za granicą przebiega nieco inaczej. Należy przygotować dowód rejestracyjny (przy czym może być wymagane sporządzenie międzynarodowej wersji), certyfikat homologacji, certyfikat ubezpieczenia, wszystkie pozostałe certyfikaty czy faktury dotyczące samochodu, a także inne dokumenty dodatkowe.
Podstawowym dokumentem będzie również umowa kupna-sprzedaży. Zawiera ona wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące transakcji. Jej sporządzenie i podpisanie jest ostatnim elementem starań o sprzedaż.
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – jak powinna przebiegać cała transakcja?
Przeprowadzenie całej operacji sprzedaży na rynku zagranicznym musi skłaniać sprzedającego do zachowania szczególnej ostrożności. W tym celu warto w drobiazgowy sposób przygotować umowę, tak aby była czytelna i zrozumiała dla obu stron biorących udział w transakcji. Ważne jest dołączenie oryginalnych dokumentów dotyczących samochodu – zwiększa to wiarygodność sprzedającego, tym samym bardziej zachęcając do dokonania zakupu.
Podstawą bezpieczeństwa sprzedaży jest dokładne zapoznanie się z przepisami danego kraju oraz wymaganiami technicznymi. W przeciwnym razie zdecydowanie nie można mówić o opłacalnej transakcji zarówno dla strony sprzedającej, jak i kupującej.